Nacházíte se zde:Úvodní stránka > Jak vybrat obklady do interiéruRektifikace a kalibrace keramických dlaždic

Rektifikace a kalibrace keramických dlaždic

Co je dobré vědět před nákupem keramické dlažby:

 

Rektifikované dlaždice a obklady

Rektifikace je mechanický proces broušení hrany dlaždice do pravého úhlu. Upravené dlaždice nebo obklady mohou být následně pokládány bez rizika rozdílné velikosti. Při rektifikaci je každá dlaždice zabroušena na přesnou totožnou velikost. Každý kus odpovídá přesně stanovené velikosti. Přesnost zabroušení hrany dosahuje ± 0,2 mm. Rektifikace umožňuje pokládku s minimální spárou od 2 mm.

Rektifikace keramické dlaždice


Rektifukují se jak dlaždice určené na podlahu, tak obklady určené na stěnu. Znatelná výhoda u rektifikovaných dlaždic je zásadní. Vždy máte jistotu, že nakoupíte produkty s totožnou velikostí. Každá keramická dlaždice je fyzicky ve stejném formátu. Na rozdíl od kalibrovaných dlaždic, rektifikované dlaždice se nemusí třídit do skupin jednotlivých kalibrů (např. Kalibr 0, 1, 2, 3, atp.) z důvodu rozdílné velikosti a formátu.

Zabroušené hrany rektifikovaných obkladů a dlažeb jsou křehké a vyžadují pečlivou a opatrnou manipulaci. Neopatrný pohyb a kontakt s jiným materiálem mohou způsobit odštípnutí hrany nebo rohu obkladu.

Rektifikované dlaždice jsou zákazníky považovány z výroby za dokonalé natolik, že dle specifikací není nutné spárovaní. Mnoho zákazníků žije v domnění a chybně předpokládá, že se rektifikované produkty nemusí spárovat. Hlavní a často používaný argument je jejich dokonale vyrovnaná hrana, která spojí jednotlivé prvky při pokládce do působivé jednotné plochy po celém svém povrchu. Toto tvrzení je nesprávné a v rozporu s tím, co deklarují přední výrobci keramiky. Přesto je tento argument při prodeji velice oblíbený především u neproškolených neautorizovaných obchodů, u příležitostných designérů a dodavatelů.

Po pravdě metoda instalace bez spár může velmi snadno keramické dlaždice poškodit. Ve většině případů z důvodu rozdílné přirozené rozpínavosti a roztažnosti jednotlivých materiálů, ze kterých je tvořena podkladová vrstva. Jinak se bude rozpínat beton, použitá stavební chemie (nivelační vrstva), případně dřevo (dřevotříska), použitý lepící tmel a jinou rozpínavost má samotná keramická dlažba. Aby vše nebylo úplně jednoduché, tak se jednotlivé vrstvy z různých materiálů budou chovat odlišně v závislosti na externích například tepelných faktorech (např. podlahové topení).

Při pokládce rektifikovaných dlaždic je nezbytné naplánovat nejen vhodný spárořez, ale u větších prostor i dilatační flexibilní spáry, které pomohou eliminovat přirozené pnutí materiálu z důvodu rozdílné rozpínavosti a roztažnosti. Spárování keramických dlaždic nese zásadní funkci absorbce pnutí materiálu. Instalace keramických dlaždic na podlahu bez spáry nese riziko poškození již instalovaných obkladů na stěně. Mezi podlahou a stěnou musí být vždy průžná spára. Postup pokládky beze spár je považován samotnými výrobci keramiky za chybný.
 

Kalibrované dlaždice

Při procesu vypalování keramických dlaždic v pecích při vysokých teplotách dochází k přirozenému smršťování objemu keramické hmoty a to v celém tělě keramické dlaždice zhruba o 10% objemu. Výrobní dávka (šarže) keramických dlaždic opouštějící pec může mít odlišné objemové rozměry, geometrické parametry. Během procesu vypalování mohou být dlaždice také poněkud deformovány a proto nastává kolísání rozměrového rozsahu a geometrie keramického prvku. Kalibr je definován jako údaj o přiřazení dané keramické dlažby do skupiny z daného rozměrového rozsahu, který je specifikován normou.

Dlaždice jsou rozděleny po vypálení výrobní dávky do jednotlivých skupin (šarží) v závislosti na dosažené hodnotě kalibru. Třídění je provedeno v rámci rozměrových tolerancí stanovéné normou. Rozměry dlažby, pro které nebyly výrobcem zavedeny žádné kalibry, mají rozměrové tolerance podle normy. Označení kalibru a rozměrové tolerance dle normy jsou uvedeny na každém balení keramické dlažby. Keramické obkladové prvky se označují dle normy EN 14 411:2006 jmenovitými rozměry v cm (např. 30x30 cm). Konkrétní vyrobený rozměr - deklarovaný rozměr keramického prvku - je uveden na obalu v mm. Metodiku stanovení geometrických parametrů keramických obkladových prvků a povolených odchylek od deklarovaných rozměrů popisuje norma EN ISO 10545-2.

 

Při nákupu kalibrované keramické dlažby je nezbytné zakoupit vždy potřebné množství najednou. Při pokládce v jedné místnosti nesmí být použita dlažba s rozdílným kalibrem. Rozměr dlaždice se bude lišit v závislosti na kalibru a dosažení pravidelné pokládky již nebude možné.

Příklad rozměrového kolísaní a stanovení kalibru

Příklad rozměrového kolísaní a stanovení kalibru pro neglazované slinuté dlaždice (GP) a pro jmenovitý rozměr 300 x 300 mm - výrobce Ceramika Paradyz.

Příklad stanovení kalibrované dlažby

Příklad: Jmenovitý rozměr 30x30 cm (Kalibr 298,5 mm x 298,5 mm),
kde 298 mm je dosažená výrobní velikost označená následujícím způsobem: 30 x 30 cm – Kalibr 1.


Příklad rozměrového kolísaní a stanovení kalibru pro keramické obklady - monocottura. Jmenovitý rozměr 33,3 x 33,3 cm.

Příklad kalibrované obklady
Příklad: Jmenovitý rozměr 33,3 x 33,3 cm (Kalibr 332,8 mm x 332,8 mm),
kde 332,8 mm je dosažená výrobní velikost označená následujícím způsobem: 33,3x33,3 cm - Kalibr 0 nebo Kaliber 1.
 

Vystavujeme pro Vás obklady a dlažby, kompletní koupelny

U nás si vyberete. V prodejně vystavujeme širokou nabídku keramických obkladů a dlažby. Víme, že Váš čas je drahý, proto Vám nabízíme možnost sjednat si termín pro návrh kompletní koupelny. Ve sjednanou hodinu se Vám bude věnovat náš odborný prodejce a pomůže Vám společně sestavit Váš návrh koupelny. 

Máte dotaz? Napište nám

Nebo volejte (+420) 494 377 938