Nacházíte se zde:Úvodní stránka > Jak vybrat obklady do interiéru

Jak na výběr keramických obkladů a dlažby do interiéru

Jak vybrat keramické obklady
Plánujete pokládku keramických obkladů a dlažby do koupelny, kuchyně nebo do celého interiéru?

Při výběru bytové keramiky zvažte následující přístupy:

V následujícím textu jsme sestavili několik základních informací pro usnadnění výběru keramických obkladů a dlažby do interiéru.
 

 

Základní informace o keramických obkladech a dlažbách v interiéru

Základní jednoduché pravidlo pro výběr je rozdělení bytové keramiky na obklady, dekorace a dlažbu.
 

Obklady patří na stěnu, zpravidla na svislé plochy. Obklady na stěnách jsou vystaveny nižší zátěži než dlažba. Po technické stránce jsou obklady do interiéru charakteristické vyšší nasákavostí než dlažba. Jsou tedy méně odolné vůči vlhkosti. Obklady jsou proto zpravidla levnější než dlažba a plní společně s dekoracemi především estetickou funkci v interiéru. Nasákavost je vlastnost všech obkladových materiálů. O technických vlastnostech keramických obkladů se dočtete dále v textu popisující technologii výroby.

Dlažbu pokládáme zpravidla na podlahu do vodorovné plochy. Dlažba je odolnější vůči vnějším faktorům prostředí než obklad. Vyniká nižším stupněm nasákavosti. Při výběru dlažby je již třeba zohlednit více technických vlastností materiálu (otěruvzdornost, protiskluznost, mrazuvzdornost, atd.). Technickým parametrům se budeme věnovat dále v textu. Při výběru dlažby je vhodné vyhledat radu odborníka. Přesto nám výrobci usnadňují výběr prostřednictvím předem sestavených kompletních kolekcí obkladů a dlažby do koupelny nebo kuchyně. Případně vybíráme z kolekcí určených do obývacích pokojů, chodeb, na balkony, terasy, atp. Zjednodušeně řečeno při výběru dlažby nás především zajímá, do které místnosti bude dlažba položena. Zda jde o pokládku do interiéru nebo exteriéru.


Jak vybrat keramické obklady do koupelny
 

Vybíráme obklady a dlažbu z kompletní kolekce

logo ceramika paradyz
V následujícím textu vycházíme z terminologie největšího polského výrobce obkladů a dlažby Ceramiky Paradyz. Výrobce nás již v názvu kompletních kolekcí určených do koupelny nebo kuchyně informuje o druhu výrobků, z kterých je kolekce sestavena. První část názvu kolekce obsahuje název obkladu a druhá část nás informuje o názvu použité dlažby. (Například: Meisha/Garam, Vivida/Vivido, Nirrad/Niro). Kolekce jsou sestaveny modulárně dle původního záměru výrobce. Samozřejmě není nezbytně nutné tyto kombinace obkladů a dlažby dodržovat. Přesto jsou určitým vodítkem pro usnadnění výběru.


V častých případech si zákazník vybírá obklady i dlažbu dle svých preferencí bez ohledu na sestavenou kolekci výrobcem. Výsledný jedinečný návrh interiéru je možné tedy docílit i kombinací prvků z různých kolekcí. Při výběru je praktické navštívit prodejnu, kde vám odborný prodejce poradí. V případě menších projektů je možné si v prodejně jednotlivé materiály přiložit k sobě dle svých představ a doladit design místnosti k dokonalosti bez asistence samotného architekta.
 

Obklady a dlažby do koupelny a kuchyně
 

Obklady vhodné do koupelny nebo kuchyně

Obklady na stěně jsou vystaveny minimální zátěži, a proto jsou zpravidla levnější než dlažba. Při návrhu koupelny nebo kuchyně můžeme ušetřit výběrem správné kolekce obkladových materiálů. Pro usnadnění výběru se můžeme inspirovat původními nápady výrobců v podobě kompletních kolekcí určených právě do koupelny nebo kuchyně. Kolekce jsou sestaveny z obkladů, dekorací a dlažby a doladěny výrobcem do unikátního stylu. Případně si můžeme zvolit vlastní jedinečnou kombinaci obkladů a dlažby z různých kolekcí. Protože technické požadavky na obklady do koupelny a kuchyně jsou téměř totožné, lze keramiku určenou výrobcem do těchto místností často zaměnit. Stručně řečeno obklady a dekorace do kuchyně můžeme vybírat z koupelnových kolekcí. Naopak do koupelny můžeme použít obklady původně určené do kuchyně. Hlavní kritérium pro rozhodování je zde čistě estetické s důrazem na design a stylové bydlení.

Keramická dlažba jako universální obkladový materiál

Obklady do koupelny nebo kuchyně jsou z důvodů podobných technických parametrů často do těchto místností zaměnitelné. Zatímco většina kolekcí keramických dlažeb určených do obývacích místností může být využita v jakékoliv místnosti včetně koupelny nebo kuchyně. Keramické slinuté dlažby jsou universálním obkladovým materiálem. Dlažby, které se dříve pokládali výhradně na podlahu, se nyní často využívají i na stěny koupelen i kuchyní. V luxusním interiéru tak slinuté keramické dlažby vytvoří zcela unikátní stylovou atmosféru s dokonalou přírodní imitací dřeva, kamene nebo mramoru.

V následujícím grafickém 3D návrhu koupelny je použita keramická slinutá dlažba Arkesia od Ceramiky Paradyz. V návrhu jsme zvolili leštěný povrch v barevném provedení beige, brown. Dlažba imitující přírodní pískovec je položena na podlaze a současně jako obklad stěn. Výsledný návrh koupelny působý jako jednotný celek s unikátním luxusním nádechem přírody.


3D grafický návrh koupelny - dlažba Arkesia
 

Mohlo by vás dále zajímat:


 

Vystavujeme pro Vás obklady a dlažby, kompletní koupelny

U nás si vyberete. V prodejně vystavujeme širokou nabídku keramických obkladů a dlažby. Víme, že Váš čas je drahý, proto Vám nabízíme možnost sjednat si termín pro návrh kompletní koupelny. Ve sjednanou hodinu se Vám bude věnovat náš odborný prodejce a pomůže Vám společně sestavit Váš návrh koupelny. 

Máte dotaz? Napište nám

Nebo volejte (+420) 494 377 938