Nacházíte se zde:Úvodní stránka > Jak vybrat obklady do interiéruOtěruvzdornost keramických glazovaných dlaždic PEI

Otěruvzdornost keramických glazovaných dlaždic PEI

Povrch keramických dlaždic je vystaven možnému poškození, protože se do interiéru z venku dostávají z obuvi malé části písku, prachu a dalších nečistot. Aby se předcházelo poškození podlahy, při výrobě se používají technologie, které umožňují dosáhnout u keramických dlaždic velmi tvrdého a otěruvzdorného povrchu. V případě glazovaných dlaždic je to právě glazura, která chrání povrch keramické dlaždice, zatímco u neglazovaných dlaždic ochranu zajištuje vyšší stupeň lisování a následné pečení těla dlaždice při vysokých teplotách. V obou případech je otěruvzdornost rozlišována na základě prováděných měření v laboratořích výrobců. Měření a zjišťování otěruvzdornosti je po výrobě dlaždic prováděno jen u keramických glazovaných dlaždic určených na podlahu. Stupeň otěruvzdornosti se neurčuje u obkladů a dekorací určených na stěnu, u kterých není požadovaná výší míra zatížení jako u keramických dlaždic.

PEI – parametr rozlišující třídu otěruvzdornosti keramických glazovaných dlaždic. Hodnoty parametru se skládají ze dvou čísel. První číslo udává třídu a druhé počet cyklických otáček speciálního zařízení pro testování otěruvzdornosti v laboratořích. Hodnota otěruvzdornosti udává odolnost dlaždice (např. 3/750, 4/2100, 5/12000). Otěruvzdornost je jedním z nejdůležitějších parametrů určující použití určitého druhu dlaždice do předem určené místnosti v interiéru. Požadavek na stupeň otěruvzdornosti je často zadáván investory v zadávací dokumentaci k investičnímu projektu.
Použití glazovaných keramických dlaždic určených na podlahu ve většině případů závisí na parametru PEI.

Standard otěruvzdornosti definovaný v normě EN 14411, příloha M rozlišuje klasifikaci zhruba následujícím způsobem:

Třída PEI 0:

Glazované keramické dlaždice nejsou určeny na podlahu.

Třída PEI 1:

Glazované dlaždice do interiéru, kde chodíme naboso nebo v domácí měkké obuvi (přezuvky, pantofle, atp.) a dlaždice zde nejsou vystaveny možnému poškození otěrem. Drobné částice písku a štěrku zanesené do interiéru na obuvi by mohli poškodit podlahu. Dlažbu je nutné chránit před kovovými částmi nábytku. Dlaždice je určena jen do interiéru a musí být chráněna proti poškození rohožkou. Dlažba je určena do koupelny, bytové ložnice, bez přímého vstupu ze zahrady případně ulice. Místnosti, které nejsou umístěny přímo v přízemí domu.

Třída PEI 2:

Dlaždice na podlahu, kde chodíme v měkké nebo normální obuvi (přezuvky, pantofle, boty bez podpatku, boty s měkkou podrážkou). Tyto místnosti mohou být dočasně vystaveny drobnému znečištění. Například obývací pokoje bez kuchyní. Dlažba v této třídě není vhodná v kuchyních, jídelnách, vstupních halách, chodbách a ostatních místnostech s vyšší zátěží pohybem a znečištění. Dlažbu je nutné chránit před kovovými částmi nábytku. Dlažba nemůže být použita v místech, kde chodíme v obuvi s rozdílným typem podrážky. Dlaždice je určena jen do interiéru a musí být chráněna proti poškození rohožkou.

Třída PEI 3:

Dlažba na podlahu určená převážně do bytů, kde chodíme v normální obuvi s menší zátěží pohybem. Místnosti méně vystavené znečištění bez přímého vstupu z ulice nebo zahrady. Dlaždice do bytové kuchyně, do bytové chodby, na malé balkony nebo lodžie, uzavřené čisté terasy u bytů v panelovém domě). Dlažba nemůže být použita v místech, kde chodíme v obuvi s rozdílným typem podrážky. Nedoporučujeme do předsíní. Dlaždice je určena do interiéru a doporučujeme chránit povrch před poškozením rohožkou (průchod přes čistící zónu).

Třída PEI 4:

Dlažba určená na podlahu nebo na stěnu fasád rodinných domů, veřejných budov, kde se běžně prostory znečistí drobnými zrnky písku, štěrku ze zahrady nebo ulice. Dlažbu můžeme použít do prostor s průměrnou zátěží pohybem. Například haly, hotely, hotelové chodby a kuchyně, chodby a kuchyně a prostory v restauraci, kanceláře, průmyslové nebo veřejné chodby, velké prodejny, obchodní prostory, ostatní prodejní nebo výstavní prostory. Dlaždice je určena do interiéru nebo exteriéru. Pokládka je možná na balkón, venkovní terasu nebo do pergoly. Doporučujeme například venkovní keramické dlaždice o síle 2 cm. Dlažbu doporučujeme chránit před kovovými částmi venkovního nábytku měkkými podložkami.

Dlaždice se stupněm PEI 4 s lesklým nebo lapovaným povrchem by měli být chráněny před poškozením. Lesklou dlaždici je nutné chránit před kovovými částmi nábytku. Lesklou glazovanou dlažbu doporučujeme jen do místností méně vystavené znečištění bez přímého vstupu z ulice nebo zahrady. Doporučujeme chránit lesklý povrch dlaždice průchodem přes čistící zónu (rohožku).

Pro veřejné prostory vybereme vždy keramické dlaždice s výššími užitnými parametry.Ochrana proti poškození povrchu dlaždice rohožkou viz obrázek.

 

Třída PEI 5:

Keramické dlaždice odolné nejvyšší zátěži pohybem určené do míst, kde se běžně prostory znečistí drobnými zrnky písku nebo štěrku. Dlažba je určena do míst s nejdrsnějšími podmínkami pro keramické glazované dlaždice a je předpokládán silný pěší provoz. Jde o maximalní podmínky, kde lze ještě využít glazované dlaždice. Například obchodní centra, restaurace, pulty přepážek, haly na letišti a nádraží, vstupní hotelové haly, veřejné pěší pasáže, průmyslové využití. Dlaždice by měla být chráněna proti poškození rohožkou a pravidelným úklidem.

Pokud nemuže být v prostorách s ohledem na vyšší míru zatížení použita glazovaná dlažba, měli bychom vybrat pro pokládku vhodnější slinutou keramickou dlaždici bez glazovaného povrchu viz obrázek.

 

 
Předchozí klasifikace nabývá na významu v uvedených případech a podmínkách pro běžné využívání v interiérech, exteriérech. Když vybíráme dlažbu na podlahu, měli bychom vždy zvážit druh místnosti, kde bude dlažba položena. Jaká je zátěž a četnost pěšího pohybu, druh obuvi a způsob úklidu místnosti. Jaké chemické přípravky budeme při úklidu používat. V místech s velmi vysokými požadavky na stupeň odolnosti dlaždice s vysokými předpoklady znečištění (garáže, dílný, průmyslové prostory, atp.) bychom se měli rozhodnout pro technickou slinutou dlažbu. Jedná se o vysoce slinuté neglazované dlaždice vypalované při nejvyšších teplotách.
 

Odolnost slinutých keramických dlaždic

Pokud u dlaždice není uveden parametr PEI (odolnost glazovaného povrchu), znamená to, že se jedná o vysoce slinutou keramickou dlaždici s nejvyšším stupněm odolnosti. U těchto produktů se v laboratořích výrobců zkoumá hloubková odolnost celého těla dlaždice a fyzické množství otěru materiálu a ne jen povrchová otěruvzdornost glazury. Stupeň hloubkové odolnosti je měřen množstvím opotřebovaného materiálu při testu a je vždy uveden v technické dokumentaci výrobku. Povrch u těchto luxusních keramických dlaždic se po estetické stránce upravuje leštěním, polo-leštěním, lapováním, digitálním tiskem a dalšími technikami, které umožní dosáhnout naprosto dokonalého vzhledu keramické slinuté dlažby v interiéru.

Slinutá dlažba Arkesia od Ceramiky Paradyz. Realizace Atlas Arena, Lodž.

Slinuté dlažby Arkesia od Ceramiky Paradyz v Atlas Aréně, Lodž


Dále by vás mohlo zajímat:
 

Vystavujeme pro Vás obklady a dlažby, kompletní koupelny

U nás si vyberete. V prodejně vystavujeme širokou nabídku keramických obkladů a dlažby. Víme, že Váš čas je drahý, proto Vám nabízíme možnost sjednat si termín pro návrh kompletní koupelny. Ve sjednanou hodinu se Vám bude věnovat náš odborný prodejce a pomůže Vám společně sestavit Váš návrh koupelny. 

Máte dotaz? Napište nám

Nebo volejte (+420) 494 377 938